• تماس با ما: 0199 2842 021
 • مدیر فروش: 09124877900
 • ایمیل به ما: info@ervadco.com

تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی یکی از مهمترین آیتم ها برای موفقیت در دنیای تجارت محسوب می‌شود. بی شک رقابت در بازار بدون داشتن اطلاعات از رقیبان و وضع بازار ممکن نیست. با توجه به این نیاز مبحثی به نام تحقیقات بازاریابی در علم بازاریابی مطرح گردید. در تحقیقات بازاریابی به گردآوری اطلاعات در مورد خریداران، مشتریان و جامعه هدف کسب و کار شما پرداخته می‌شود.  با توجه به اطلاعات بدست آمده پیش بینی های لازم برای احتمال موفقیت در بازار برآورد می‌شود. در واقع با تحقیقات بازاریابی می‌توانید به اطلاعاتی در زمینه تحقیق مخاطبان نسبت به محصول و خدمات شما، چالش های بازار و عوامل موثر بر خرید مشتریان کسب کنید. نکته قابل توجه این است که  سازمان استاندارد تحقیقات جهانی توصیه میکند که تحقیقات بازاریابی را خود شرکت ها انجام ندهند چون که ممکن است تصمیمات خود را وارد تحقیق کنند و سازمان و محصول خود را برتر ببینند. پس بهتر است که پروژه های تحقیقات بازاریابی را به شرکت های این حوزه برون سپاری کنند. در ادامه شما را با مراحل تحقیقات بازاریابی آشنا می‌کنیم. 

زمان شما برای ما ارزشمند است! اگر فرصت مطالعه متن را ندارید، هم اکنون کارشناسان ما آماده ارائه مشاوره رایگان به شما هستند

 

مراحل تحقیقات بازاریابی

مدیریت به معنای تصمیم گیری است و مدیر برای اینکه بتواند تصمیم گیری با ریسک کمتری انجام دهد باید از 4 ابزار استفاده کند. 

حال سوال پیش می‌آِید که یک مدیر برای تصمیم گیری به چه اطلاعاتی نیاز دارد؟

جواب این سوال این است که یکی از مهمترین اطلاعات، اطلاعات از محیط بازاریابی است. محیط بازاریابی به 2 قسمت محیط کلان و محیط خرد تقسیم بندی میشود. محیط کلان همان محیط ملی بازار هدف است و محیط خرد همان محیط نزدیکتر شرکت و در بردارنده اطلاعات از رقبا، اطلاعات از واسطه ها و تامین کنندگان و. . . . میباشد. و برای اینکه بتوان بهترین تصمیم گیری را کرد باید همواره اطلاعات دقیق و به هنگام را از هر 2 محیط دریافت کرد. گاهی برای دریافت این اطلاعات نیازی با استخراج اطلاعات دسته اول نمی باشد و می توان از همان اطلاعات موجود استفاده کرد که به آن اطلاعات ثانویه گویند و دسته اطلاعاتی که مخصوص آن پروژه گردآوری میشود اطلاعات اولیه. 

مرحله اول : تحقیقات اولیه

 تحقیقات اولیه در واقع کسب اطلاعات مقدماتی درباره بازار و مشتریان می‌باشد که در مرحله اول مشتری را به شما می‌شناساند.

مرحله دوم : تحقیقات ثانویه

این مرحله از تحقیقات بازاریابی  در واقع استفاده از اطلاعات بدست آماده از مرحله اولیه می‌باشد در واقع به بررسی و تجزیه و تحلیل داده هایی که از بازار و رقبا در دست داریم می‌پردازیم. در این مرحله از منابع مختلفی برای تحلیل استفاده می‌کنیم که در ادامه شما را با منابع اصلی تحقیقات بازاریابی آشنا می‌کنیم.

 

منابع عمومی

این نوع منابع همانطور که مشخص است شامل داده ها و آمار عمومی‌درباره مشاغل می‌باشد که توسط دولت و از طریق سازمان های مختلف بدست می‌آید.

منابع تجاری

این دسته از منابع در واقع شامل اطلاعات و گزارشاتی از صنعت می‌باشد که توسط مراکز خاص جمع آوری شده و دسترسی به آنها معمولا آسان نمی‌باشد و نیاز به پرداخت هزینه برای دستیابی به این اطلاعات می‌باشد.

منابع داخلی

منابع داخلی مهمترین منابع اطلاعاتی برای هر سازمان محسوب می‌شوند این منابع شامل اطلاعات داخلی سازمان از مشتری، فروش، خریداران و. . . می‌باشند که در تحقیقات بازاریابی مورد استناد قرار می‌گیرند.

 

انواع تحقیقات بازاریابی

با توجه به مطالب مطرح شده در ادامه  شما را با انواع تحقیقات بازاریابی آشنا می‌کنیم. 

مصاحبه ها

مصاحبه ها در تحقیقات بازاریابی امکان گفتگوهای رو در رو (حضوری و مجازی) را فراهم می‌کنند، بنابراین می‌توانید جریان طبیعی یا مکالمه را داشته باشید و هنگام انجام این کار زبان بدن مصاحبه شونده خود را تماشا کنید.

گروه های تمرکز

گروه های متمرکز، تعداد انگشت شماری از افراد را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید محصول خود را آزمایش کنید و یک نسخه ی نمایشی را تماشا کنید و سپس بازخورد بدهید و یا به سوالات خاصی پاسخ دهید.

تحقیقات استفاده از محصول / خدمات

تحقیقات بازاریابی مربوط به استفاده از محصول یا خدمات بینشی در مورد چگونگی و چرایی استفاده مخاطبان از محصول یا خدمات شما و ویژگی های خاص آن مورد ارائه می‌دهد. همچنین این نوع تحقیقات بازار به شما ایده استفاده از محصول یا خدمات برای مخاطبان هدف خود را می‌دهد.

تحقیق مبتنی بر مشاهده

تحقیقات مبتنی بر مشاهده به شما امکان می‌دهد که روش های استفاده از محصول یا خدمات شما را توسط مخاطب هدف نشان می‌دهد.

تحقیقات پرسونا خریدار

تحقیقات بازاریابی مربوط به پرسونای خریدار، نگاهی واقع بینانه به شما می‌دهد که مخاطبان شما را چه افرادی تشکیل می‌دهد، چالش های آنها چیست، چرا آنها محصول یا خدمات شما را می‌خواهند، آنچه از تجارت و نام تجاری شما نیاز دارند و موارد دیگر.

تحقیقات تقسیم بازار

تحقیقات تقسیم بازار به شما امکان می‌دهد مخاطبان هدف خود را بر اساس ویژگی های خاص و مشخص در گروه های مختلف (یا بخشها) دسته بندی کنید - از این طریق می‌توانید روش های موثر برای تأمین نیازهای آنها را تعیین کنید، نقاط درد و انتظارات آنها را درک کنید، در مورد اهداف آنها اطلاعات کسب کنید. 

تحقیقات قیمت گذاری

تحقیقات قیمت گذاری به شما ایده می‌دهد که محصولات یا خدمات مشابه  شما در بازار به چه قیمتی به فروش می‌رسد، مخاطب هدف شما انتظار دارد چه مبلغی را بپردازد  و تعیین قیمت مناسب برای لیست کالای یا خدمات شما، به طور کلی به شما کمک می‌کند استراتژی قیمت گذاری خود را تعریف کنید. 

تحقیقات تجزیه و تحلیل رقابتی

تجزیه و تحلیل های رقابتی ارزشمند هستند زیرا به شما درک عمیقی از رقابت در بازار و صنعت را می‌دهند. شما می‌توانید با استفاده از این تحقیقات  در مورد هر آنچه که در صنعت شما رخ می‌دهد آگاه می‌شوید و می‌توانید با استفاده از این اطلاعات همگام سازی و پیشی گرفتن از رقبا را انجام دهید. 

تحقیقات تجزیه و تحلیل رقابتی

تجزیه و تحلیل های رقابتی ارزشمند هستند زیرا به شما درک عمیقی از رقابت در بازار و صنعت را می‌دهند. شما می‌توانید با استفاده از این تحقیقات  در مورد هر آنچه که در صنعت شما رخ می‌دهد آگاه می‌شوید و می‌توانید با استفاده از این اطلاعات همگام سازی و پیشی گرفتن از رقبا را انجام دهید. 

تحقیقات رضایت و وفاداری مشتری

رضایت مشتری و تحقیق در مورد وفاداری به شما امکان جذب و برگرداندن مشتریان فعلی را می‌دهد و انگیزه آنها برای انجام این کار (به عنوان مثال برنامه های وفاداری، جوایز، خدمات قابل توجه مشتری) این تحقیق به شما کمک می‌کند تا موثرترین راه های ایجاد لذت در مشتریان خود را کشف کنید.

تحقیق درباره آگاهی از برند

تحقیقات مربوط به آگاهی از برند به شما کمک می‌کند تا از تفکرات مخاطب هدفتان در مورد برند تان آگاه شوید. 

تحقیقات کمپین

تحقیق در مورد کمپین شامل بررسی فعالیت های گذشته شما و تجزیه و تحلیل موفقیت آنها در بین مخاطبان هدف و مشتریان فعلی شما است. 

 

اکنون که از دسته ها و انواع تحقیقات بازار مطلع شدید، باید بررسی کنید که چگونه و با چه روشی می‌توانید تحقیقات بازاریابی خود را انجام دهید. با توجه به رفتارهای پیچیده مصرف کنندگان بهترین راه برای انتخاب نوع استراتژی بازاریابی تماس با متخصصین حوزه بازاریابی تیم. . . . . و استفاده از خدمات مشاوره رایگان آنها می‌باشد.


روش های تحقیقات بازاریابی در قدیم   

تحقیقات بازاریابی سنتی مفهوم گسترده ای است که شامل تبلیغات و بازاریابی است. این شامل ابزارها و تکنیک های مختلف برای جمع آوری داده ها و اطلاعات مورد نیاز است. این کار بیشتر بر ارزیابی یک بازار کلی برای یک محصول یا خدمات متمرکز است. در تحقیقات بازاریابی سنتی از دو روش متفاوت برای به بازار جمع آوری داده ها در بازار استفاده می‌شود که در ادامه این روش ها را بیان می‌کنیم. 

تحقیقات کیفی

تحقیق کیفی، تحقیقات علوم اجتماعی است که بر اساس داده های غیر عددی انجام می‌شود. این تحقیق با هدف تفسیر معنای این داده ها انجام می‌شود. تجزیه و تحلیل کیفی توسط مشاهدات مختلف، مصاحبه ها، نظرسنجی های باز، گروه های متمرکز، تاریخ شفاهی و غیره انجام می‌شود.

مزایای روش کیفی

 • به منظور شناسایی و درک نیازهای مختلف مشتریان
 • برای درک و تجزیه و تحلیل نحوه پذیرش و درک مردم از پیام بازاریابی یا هرگونه ارتباطات
 • درک ادراک از بازاریابی و پیامهای مختلف ارتباطی
 • برای ایجاد ایده های جدید که می‌تواند در بهبود محصول یا گسترش خط تولید یا نام تجاری به شما کمک کند

درچه موقعیت هایی باید از تحقیقات کیفی استفاده شود؟

 • هنگامی‌که شما در حال ایجاد یا توسعه ایده محصول جدید هستید
 • هنگامی‌که شما در حال ایجاد تعیین و شناسایی زبان مصرف کننده هستید
 • هنگامی‌که شما می‌خواهید محصول، خدمات، موقعیت تجاری نام تجاری موجود را تحلیل و بررسی کنید یا سایر استراتژی های بازاریابی را شناسایی کنید
 • درک روند فکر یک شرکت یا یک برند و محصولات مربوطه آنها
 • برای تجزیه و تحلیل جزئیات مثبت و منفی محصولات یا برند ها
 • بررسی ارزیابی اینکه وب سایت می‌تواند در کنار محصولات یا خدمات مختلف دیگر مفید باشد
 • تجزیه و تحلیل واکنش ها به تبلیغات مختلف، کمپین های روابط عمومی، برندهای گرافیکی و ... برای شناسایی احساسات و پاسخها در مورد موضوعات مختلف عمومی‌و اجتماعی

تحقیقات کمی

روش های تحقیق کمی‌بیشتر در اندازه گیری اهداف و تجزیه و تحلیل داده های آماری، ریاضی و عددی جمع آوری شده از طریق نظرسنجی ها، و پرسشنامه های مختلف متمرکز است. روش دیگر انجام این کار دستکاری داده های آماری موجود با کمک تکنیک های مختلف محاسباتی است. به جمع آوری داده های عددی و سپس دسته بندی آنها در بین افراد مختلف کمک می‌کند.

مزایای روش کمی

 • وقتی می‌خواهید سطح رضایت و میزان قابلیت استفاده را با اندازه گیری استاندارد اندازه بگیرید
 • این روش برای توسعه ابزارها و روشهای متنوع برای اندازه گیری و ارزیابی عددی استفاده می‌شود

درچه موقعیت هایی باید از تحقیقات کمی ‌استفاده شود؟

 • برای درک نحوه استفاده از محصولات یا خدمات توسط مشتریان. می‌توانید در مورد ویژگی های خاصی که استفاده می‌کنند از کاربران عادی ایده بگیرید
 • ارزیابی و بررسی نسبت مخاطبان هدف در یک جامعه
 • برای شناسایی اینکه ترافیک وب سایت از کجا ناشی می‌شود و همچنین می‌توانید از کانال های رسانه ای که به ایجاد بازدید در صفحه شما کمک می‌کنند، اطلاعات کاملی کسب کنید
 • برای بررسی و تجزیه و تحلیل نسبت مخاطبان هدف که پیامی‌را به خاطر می‌آورند یا رفتاری را تمرین می‌کنند

روش های تحقیقات بازاریابی نوین 

در حالی که تکنیک های سنتی تحقیقات بازار مانند نظر سنجی ها و گروه های متمرکز هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، روش ها و تکنیک های جدید تحقیقات بازاریابی بسیاری پا به عرصه گذاشته اند. با تغییر تکنولوژی و روندهای اقتصادی - اجتماعی، ابزار تحقیقات بازاریابی برای کسب بینش مشتری نیز تغییر خواهد کرد. در ادامه مقاله از روش های نوین بازاریابی تحقیقاتی برای شما خواهیم گفت. 

نورومارکتینگ

یکی از روش های نوین تحقیقات بازاریابی نورومارکتینگ می‌باشد که در سال های اخیر اغلب در رسانه ها استفاده می‌شود. نورومارکتینگ عکس العمل مغز را نسبت به محرک ها مورد بررسی قرار می‌دهد. در واقع واکنش های حسی و عصبی مصرف کنند گان  را در زمینه بازاریابی تجاری ارزیابی می‌کند. و شرکت ها با استفاده از این اطلاعات تلاش خود را برای ترغیب مشتری بکار می‌بندند. نورومارکتینگ در تحقیقات بازاریابی بسیار تاثیر گذار بود و با خلق استراتژی های کارآمد تر نیاز به تبلیغات بیش از حد را کاهش داد و با شناخت خواسته های واقعی مردم از شکست محصول جلوگیری می‌کند.

روش های تحقیق در بازار موبایل

تلفن های هوشمند و تبلت ها دنیا را به طوفان کشانده اند. این دستگاه ها در حال تبدیل شدن به یک بستر ترجیحی برای بسیاری از برنامه ها و بازارها، از جمله تحقیقات بازاریابی هستند. نمونه هایی از نحوه استفاده از این دستگاه ها از نظر تکنیک های جدید تحقیقات بازاریابی عبارتند از:

 • نظرسنجی پیامکی
 • آگاهی از موقعیت مکانی

ابزارهای همکاری آنلاین

 ابزاری مانند اسکایپ (تماس ویدیویی)، پیام رسانی فوری و تخته سفید مشترک به محققان امکان می‌دهد تا با استفاده از فناوری جدید، انواع روش های "بازار سنتی" تحقیقات بازاریابی را انجام دهند. 

تحقیقات بازاریابی رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی بر وب تسلط دارند، بنابراین طبیعی است که محققان بازار به دنبال راه هایی برای استفاده از این فناوری هستند. وقتی مردم می‌گویند "تحقیقات بازاریابی رسانه های اجتماعی"، ممکن است شامل چندین چیز متفاوت باشد.

تحقیق در مورد رسانه های اجتماعی

به سادگی در مورد بازار رسانه های اجتماعی تحقیق کنید. به عنوان مثال، "X٪ افراد از فیس بوک استفاده می‌کنند.

تحقیق با استفاده از داده های رسانه های اجتماعی

 داده های زیادی وجود دارد که می‌توان از سایت های رسانه های اجتماعی جمع آوری کرد. بررسی اینکه چند بار یک خبر یا محصول خاص در بین سایت ها به اشتراک گذاشته می‌شود.

تحقیق در مورد استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان بخشی از روش یا سازوکار تحویل

بسیاری از شرکت ها طرفداران زیادی در سایت های رسانه های اجتماعی دارند و می‌توانند از این مخاطبان برای پرسیدن سوال استفاده کنند. رسانه های اجتماعی یک معدن طلا برای شرکت ها و دستیابی فوری به مشتریان بسیار وفادار و علاقه مند خود برای اهداف تحقیقات بازاریابی است.

آژانس تبلیغاتی ارواد

7151 2842 021
info@ervadco.com
تهران، خیابان شریعتی، ظفر، خیابان صبر

 

سلام! در کمترین زمان ممکن به پیام شما پاسخ خواهیم داد info@ervadco.com

* مشاوره آنلاین
Close and go back to page
با ما تماس بگیرید